Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trwała i piękna ściana od fundamentów po dach

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych i biurowych są ściany nośne. W przeciwieństwie do innych przegród pionowych nie tylko oddzielają od siebie pomieszczenia czy izolują akustycznie, ale również przenoszą obciążenia stałe i eksploatacyjne na fundamenty. W związku z tak wieloma istotnymi funkcjami konieczne jest ich odpowiednie zaprojektowanie oraz wykonanie. Bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd i użyteczność konstrukcji mają wybrane materiały budowlane, dlatego warto zadbać o ich wysoką jakość.

Ściany fundamentowe – podwalina konstrukcji

Najniżej usytuowanym w odniesieniu do poziomu terenu fragmentem ściany jest jej część podziemna. Z jednej strony jest to przedłużenie posadowionego ponad metr pod powierzchnią gruntu fundamentu, a z drugiej strony stanowi podwalinę nadziemnej części konstrukcji. W związku z tym, że jest to niezwykle ważna część obiektu budowlanego, powinna być zrobiona z jak najwyższej jakości materiałów. Najczęściej wykonuje się ją w sposób tradycyjny łącząc zaprawą cementową bloczki fundamentowe. Nie tylko charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami technicznymi, ale również nie ulegają natychmiastowej degradacji przy ewentualnym zawilgoceniu.

Bloczki gazobetonowe z belitem i gipsy

W tradycyjnej technologii wykonywania ścian wykorzystuje się drobnowymiarowe elementy murowe, takie jak: pustaki ceramiczne, bloczki gazobetonowe oraz silikaty. Ze względu na bardzo dobrą izolacyjność termiczną przy zachowaniu wysokiej nośności to właśnie elementy z autoklawizowanego betonu stosowane są najczęściej. Podczas ich produkcji wykorzystuje się cement portlandzki bogaty w opóźniający wiązanie belit. Dzięki temu proszek aluminiowy może wejść w odpowiednią reakcję chemiczną, której efektem są zatopione w materiale drobne pęcherzyki powietrza. Po zakończeniu murowania powierzchnię przegród koniecznie należy wykończyć tynkiem. Ciekawym sposobem na trwałe udekorowanie ściany jest sztukateria. Pomocny w jej wykonaniu może okazać się gips ceramiczny o śnieżnobiałej barwie i bardzo dużej trwałości.

Konstrukcja nośna obiektu mieszkalnego projektowana jest na okres 50 lat bezawaryjnej eksploatacji. Oczywiście w tym czasie konieczne jest wykonywanie drobnych napraw i odświeżanie pomieszczeń, jednak jeśli nie zmienią się warunki środowiskowe bądź użytkowe, to fundamenty, mury, stropy i inne główne elementy konstrukcji powinny bezpiecznie sprawować swoją funkcję. Jeśli chcemy mieć bezpieczny dom, który będzie nam służył znacznie dłużej niż pół wieku, warto zadbać o dobór materiałów wyróżniających się ponadprzeciętnymi parametrami technicznymi.