Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Styropian czy wełna – co lepiej sprawdzi się przy wykonywaniu docieplenia?

Termomodernizacje oraz wykonywanie dociepleń ścian zewnętrznych w już istniejących obiektach budowlanych to standard. Zwracanie dużej uwagi na współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych zostało wymuszone przez przepisy obowiązujące we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Celem takich działań jest minimalizacja zapotrzebowania energetycznego budynków, a tym samym pośrednio dbanie o środowisko naturalne. Wśród najpopularniejszych materiałów izolujących cieplnie wyróżniamy wełnę mineralną oraz płyty styropianowe.

Właściwości i zastosowanie styropianu

Wybierając system docieplenia domku jednorodzinnego czy wielkich obiektów wielorodzinnych najczęściej inwestorzy decydują się na zastosowanie styropianu. Materiał ten wytwarzany jest z polistyrenu, który w procesie spieniania przybiera formę charakterystycznych granulek, z których później powstają płyty o różnej grubości. Współczynnik λ określający przewodność cieplną tego materiału waha się od 0,045 do nawet 0,30 W/(m·K). Technologia montażu płyt nie jest skomplikowana – po nałożeniu kleju na płytę dociska się ją do ściany, a dla poprawienia trwałości łączenia używa się kołków montażowych. Styropian łatwo jest dociąć, jednak ze względu na swoją sztywność płyty powinny być stosowane na płaskich powierzchniach. Materiał wykorzystuje się głównie do izolowania ścian, podłóg, stropów oraz jako wkłady w prefabrykowanych przegrodach budowlanych.

Wełna mineralna nie tylko do elewacji

Alternatywą dla styropianu z pewnością jest wełna pochodzenia mineralnego, która również znajduje zastosowanie podczas termomodernizacji przegród budowlanych. W przeciwieństwie do płyt polistyrenowych materiał wyróżnia się sprężystością, dzięki czemu łatwo ułożyć go nawet w trudnodostępnych miejscach, np. pomiędzy krokwiami dachowymi. Oprócz tego wełna jest materiałem niepalnym, przez co ze względu na bezpieczeństwo pożarowe budynków konieczne jest jej wykorzystanie na wysokości powyżej 25 metrów. Bardzo istotne jest to, aby odpowiednio dopasować rodzaj wełny do tego, w jakim miejscu będzie wykorzystywana. Wykonując docieplenie ścian najlepsze będą płyty twarde, a podczas izolowania dachu lepiej zdecydować się na lekkie i sprężyste maty.

Nie da się jednoznacznie określić, czy lepszym materiałem izolującym termicznie jest styropian czy wełna mineralna. Wyroby różnią się pod względem parametrów fizycznych i mechanicznych, przez co nie zawsze możliwe jest ich zamienne wykorzystanie. W przypadku elewacji inwestorzy znacznie częściej decydują się na płyty polistyrenowe, ponieważ ich cena jest niższa niż odpowiednika mineralnego. W ocieplaniu dachów stromych lepszym wyborem będzie jednak niepalna i sprężysta wełna mineralna.